Projekty i oświetlenie do domów z drewna

Projekty i oświetlenie do domów z drewna

Rozwój technologii budowy domów z drewna nastąpił dzięki niewątpliwej popularności drewnianych karczm i swojskich restauracji z bali. Niejednokrotnie goście zachwyceni urokiem naturalnych drewnianych wnętrz wymarzyli swój dom właśnie w takiej stylistyce. Jednak w kontekście lekko przyćmionych a czasem wręcz ciemnych wnętrz drewnianej karczmy wielokrotnie pojawia się pytanie:

Co zrobić aby dom z bali nabrał blasku?

Wytrawnemu znawcy tematu, projektantowi i architektowi z doświadczeniem odpowiedź nasuwa się niemal automatycznie – odpowiednio go oświetlić! Mało w tym filozofii, w sumie niemal sama praktyka podpowiada, że odpowiednio dobrane oświetlenie może rewelacyjnie spotęgować jakość wystroju wnętrza, wręcz ozdobić je. I nie mówimy tu tylko o zwykłym górnym oświetleniu pomieszczeń, ale o dobrze przemyślanym, skrupulatnie zaprojektowanym oświetleniu uwzględniającym sezonową zmienność jasności i zapotrzebowania na różne rodzaje światła. Zaczynając od zewnątrz wypada zaprojektować system oświetlenia wejścia i wjazdu na posesję, następnie oznaczyć drogi dla auta, ścieżki dla osób, biorąc pod uwagę jak to oświetlenie będzie działo w ciepłe letnie noce, a jaka będzie jego skuteczność deszczową jesienią czy zimą, kiedy śnieg grubo przykryje całą działkę, Czasem efektownie wyglądające ziemne lampy bijące światłem do góry dają uroczy nastrój latem, za to zupełnie giną w zimie. Chcąc je zostawić aby korzystać z tego wakacyjnego klimatu należy zadbać wtedy o alternatywne punkty świetlne na zimę. Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie oświetlenia wewnętrznego. Ono też rzuca światło na obszar wokół domu, więc warto to uwzględnić wykorzystując kładące się na ziemię łuny ciepłego światła wymykającego się z domu poprzez okna. Tak samo w drugą stronę światło w ciągu dnia wchodzi przez okna do wewnątrz, ale są miejsca, zwłaszcza w obszernych domach z bali, gdzie mimo jasnej pory dnia pozostaje półmrok. Dla takich zakamarków wypada przewidzieć doświetlenie punktowe, lub na etapie projektu domu można uwzględnić świetlik. Jednak świetlików nie da się zrobić wszędzie gdzie by się przydały, to złudna oszczędność energii, bo świetliki powodują inne kłopoty. Na pewno podnoszą koszt inwestycji bo wymagają dodatkowych nakładów pracy, a także trzeba w nie wstawić okienka które zaburzają energetykę i gospodarkę cieplną domu. Więc warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Wreszcie najistotniejsze…

Projektowanie oświetlenia domu z bali

Inwestor decydujący się na budowę domu z bali zapewne liczy się z trudnościami w pozyskaniu odpowiednich wykończeń w tym oświetlenia. Wnętrza domów z bali aż prowokują aby zdecydować się na oryginalność w designie, czyli z góry wiadomo, że to nie będą meble z IKEI, ale raczej wykonane na zamówienie, tak samo po oświetlenie i inne elementy dekoracyjne nie ma sensu wybierać się do Castoramy. Dom z bali to spora inwestycja, można go porównać do rodzinnego herbowego pierścienia, do którego nie włożymy zwykłego kamienia znalezionego w ogródku, tylko wyszukany specjalny klejnot, który będzie przykuwał uwagę każdego kto się z nim zetknie. W końcu większość nas jest wzrokowcami, więc otaczając wzrokiem otoczenie zmieniamy swoje samopoczucie i nastawienie do życia. Jeśli tak jest to niech to co widzimy wywiera na nas również terapeutyczny wpływ, abyśmy mieli dobre samopoczucie i pozytywną energię. Zapewnimy to sobie poprzez wysoką jakość produktów, odpowiedni dobór materiałów i elementów wyposażenia. Światło w tym przypadku gra decydująca rolę. Dlatego należy przemyśleć różnorodne zapotrzebowanie na światło i nanieść je na projekt. Przy domach z bali to ważny wymóg, bo należy z góry przygotować instalację. Zmiany i przenoszenie instalacji będzie później widoczne i zeszpeci nam ściany. A jest co przewidywać!

Oświetlenie wnętrza domu z bali

Wyobraź sobie zimowy wieczór spędzany w miłym towarzystwie ukochanej osoby, może przy lampce wina. Czy jest potrzebne coś więcej niż blask ognia z kominka? Może muzyka, ale na pewno nie żadne inne światło. Jednak do czytania książki czy gazety już przydałoby się zapalić lampkę przy tej wygodnej kanapie, na której siedzisz z wyciągniętymi nogami. A jeśli wpadną do Was znajomi z niezapowiedzianą wizytą, wypadałoby zapalić coś o szerszym rozproszeniu światła abyście mogli widzieć swoje twarze. Wyobrażając sobie tak krok po kroku różne życiowe sytuacje, projektant ma nie lada zadanie – rozmieścić kinkiety, zaplanować oświetlenie ciągów komunikacyjnych, wkomponować światła schodowe, dopasować intensywność światła w kuchni, łazience, wc, sypialni i pokojów zgodnie z ich wielofunkcyjnym wykorzystaniem, no i głównego salonu, przed którym w domach z bali stawia się też przeróżne wymagania. Dla tak wielu różnych potrzeb, funkcji, miejsc znaleźć dobry pomysł na spójny system oświetlenia nie jest łatwo. A do tego to wszystko musi być piękne i pasować do charakterystycznego i wymagającego wnętrza drewnianego domu.

Jak osiągnąć efekt WOW! w domu z bali?

Jak na wszystko w życiu, praktycznie da się wypracować pewną receptę. Przede wszystkim naturalne materiały! Drewno jako szlachetny naturalny materiał lubi faktury, kolory i formy pochodzące z natury. Na podłogi i podmurówki idealnie pasują różne kamienie, meble aż prosi się zamówić również z litego drewna, więc do kuchni, łazienki, na elementy dekoracyjne warto zdecydować się miedź, którą można wykończyć na różne sposoby postarzając ją lub nadając naturalny połysk. Miedź w towarzystwie drewna to doskonała kompozycja naturalnych materiałów. Do tego ukryć żarówki w kreatywnie wymyślonych formach nawiązujących tez do natury i już mamy pełen oryginalności, ale wciąż w pełni funkcjonalny system oświetlenia. Na te zjawiskowe formy idealnie nadaje się kolorowa masa żywiczna, która owszem nie jest powszechnym materiałem, ponieważ ta najbardziej efektowna jest wytwarzana ręcznie, ale za to jak pokazują przykłady jej zastosowania niezwykle wzbogaca wnętrze. Taką masę stosowaną w lampach, żyrandolach i kinkietach można spotkać pod postacią liści, pączków i płatków kwiatowych. Pod wpływem światła nabiera wręcz czarodziejskich barw i dodaje wnętrzu ciepła. Naturalnie wplata się w nastrój domów z bali potęgując wrażenie obcowania z naturą.

Więcej – przykłady:
oświetlenie do domów z bali